Ponad 233 mln zł zysku netto Grupy Boryszew po Q3 2017 r.

A A A

Po trzech kwartałach 2017 r. Boryszew, jedna z największych grup przemysłowych w Polsce, zanotował ponad 233 mln zysku netto, co oznacza 33-procentowy wzrost rok do roku.

Przychody Grupy Boryszew w pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. wyniosły ponad 4,69 mld zł i były wyższe o 11 proc. niż rok wcześniej. Z kolei EBITDA osiągnęła 393 mln zł po trzech kwartałach 2017 roku, zwyżkowała o 15 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku.

- "Kluczowy jest systematyczny wzrost zysku operacyjnego" – mówi Jarosław Michniuk, Prezes Zarządu Boryszew S.A. - "Poprawa wynika m.in. z inwestycji rozwojowych, dzięki którym wzrosły moce produkcyjne i jednostkowe marże oraz z udanej restrukturyzacji w segmencie motoryzacyjnym, zarówno w Grupie Maflow, jak i w Boryszew Automotive Plastics. Aktualnie naszą uwagę skupiamy na rozwoju innowacyjności w grupie i prowadzimy prace w celu konsolidacji obszaru R&D" ― dodaje Prezes Boryszewa.

Wzrosty w segmentach

Najmocniej, bo o 17 proc. rdr do 2,83 mld zł, wzrosły przychody Boryszewa w Segmencie Metale. Najwyższy procentowy wzrost, o 22 proc., dotyczył O/NPA Skawina i wynikał ze wzrostu sprzedaży większości asortymentów walcówek. W drugim najistotniejszym dla grupy Segmencie Motoryzacja zanotowano zwyżkę przychodów o 5 proc. rdr do 1,51 mld zł.

- "Wzrost przychodów w Segmencie Motoryzacja był wynikiem pozyskania nowych nominacji głównie przez Grupę Maflow" – wyjaśnia Jarosław Michniuk, Prezes Boryszewa.

- "W Segmencie Metale na wzrost przychodów wpływ miał wzrost cen metali na giełdzie LME oraz większe wolumeny sprzedaży."

Po III kwartałach 2017 r. EBITDA Segmentu Motoryzacja wzrosła do 149 mln zł, co stanowiło poprawę o 48 proc. wobec wyniku rok wcześniej. Lepiej było też w Segmencie Metale – EBITDA wyniosła 216 mln zł i była o 10 proc. wyższa niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r.

- "Głównym kontrybutorem poprawy rentowności był Segment Motoryzacja, gdzie EBITDA wzrosła o 48 proc., a procentowo najwyższy wzrost zanotował Segment Chemia (77 proc.)" – komentuje Jarosław Michniuk, Prezes Boryszewa.

Sytuacja międzynarodowa

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. znacząco wzrosły średnie ceny czterech podstawowych dla GK Boryszew metali, tj. aluminium (o 23 proc.), miedzi (o 26 proc.), ołowiu (o 27 proc.) oraz cynku (o 42 proc.).

Z kolei dla Segmentu Motoryzacja, który odpowiada za ponad 30 proc. obrotów GK Boryszew, istotny jest wzrost sprzedaży samochodów. Według danych ACEA, europejski rynek samochodów osobowych powiększył się w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. o 3,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2016 r. Główny klient Boryszewa w Segmencie Motoryzacja – Grupa Volkswagen zanotowała po III kwartach 2017 r. wzrost sprzedaży samochodów w Europie o 2,4 proc. rdr.

logo_pdf.png Prezentacja wyników Boryszew IIIQ

Do góry

Jeżeli masz do nas jakieś pytanie, wypełnij formularz. Odpowiemy najszybciej jak to będzie możliwe


Więcej »