Boryszew jako pierwszy w Polsce z umową na finansowanie inwestycji w Meksyku
25/05/2022Boryszew S.A. wypłaci rekordową dywidendę
30/05/2022Grupa Boryszew, jedna z największych prywatnych grup przemysłowych w Polsce, podsumowała pierwszy kwartał 2022 roku. Przychody Grupy wzrosły w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku o ponad 17%, natomiast EBITDA Grupy o 9%, osiągając odpowiednio poziom 1,7 mld złotych i 100 mln złotych. Grupa znacząco obniżyła wskaźnik poziomu zadłużenia, który w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2022 roku spadł z 2,6 w I kwartale ubiegłego roku do 1,3.
Pierwszy kwartał 2022 roku, ze względu na konflikt w Ukrainie, kolejny raz pokazał, że siłą Grupy Boryszew jest zróżnicowanie branż, w których operują jej spółki. Znacząco zwiększony popyt na rynku metali w Polsce pozwolił zminimalizować ujemny wpływ czasowo zablokowanej przez wojnę produkcji w branży motoryzacyjnej.
Segment Metale
Grupa Boryszew, której 67% sprzedaży stanowi Segment Metale, jest beneficjentem trendu ożywienia europejskiego przemysłu w tym sektorze. Bardzo dobra sytuacja rynku stali oraz metali kolorowych przekłada się na pozytywne wyniki Spółki.
– Walcówka ze stopu aluminium ma zastosowanie w produkcji przewodów, kabli oraz drutów. Szczególnie w segmencie przewodów napowietrznych i drutów obserwujemy stały, kilkuprocentowy wzrost popytu. Co ważne, nasz zakład NPA Skawina jest jedynym producentem tego typu wyrobów z aluminium w Polsce. Bardzo dobre wyniki osiągnęła Walcownia Metali Dziedzice oraz Baterpol. Znaczącej poprawie uległa również sytuacja na rynku stali, gdzie istotnie wzrosła liczba zamówień oraz marżowość. Alchemia oraz Huta Bankowa mają rekordowe wyniki. Pogorszenie koniunktury w Chinach i kolejny lockdown w tym kraju spowodowały, że produkcja chińskich wyrobów stalowych spadła o 8%, a lukę w podaży trzeba było zapełnić – powiedział Wojciech Kowalczyk, Prezes Zarządu Boryszew S.A.
Wynik EBITDA Segmentu Metale wzrósł niemal o 90% w stosunku do pierwszego kwartału 2021 roku i wyniósł 99 mln, natomiast przychody wzrosły o 26% i osiągnęły poziom 1,1 mld. Za wzrost przychodów oraz wyższy niż rok temu wynik EBITDA odpowiadają wszystkie spółki Grupy z Segmentu Metale (z wyjątkiem Hutmen, który zakończył prowadzenia działalności operacyjnej).
Segment Motoryzacja
Przychody Segmentu Motoryzacja, który w omawianym okresie odpowiada za 22% przychodów Grupy Boryszew, w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosły 375 mln złotych, natomiast EBITDA w tym Segmencie, ze względu na czasowe zamknięcia zakładów producentów OEM, osiągnęła niewielką stratę w wysokości niespełna 2 mln złotych.
W kolejnych kwartałach oczekujemy istotnej poprawy w Segmencie Motoryzacja. Popyt na nowe auta jest ogromny, tymczasem wg danych ACEA, rynek samochodów osobowych w Europie zmalał o 10,6% względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Spadek spowodowany jest głównie wojną w Ukrainie, która zablokowała produkcję wiązek elektrycznych, co z kolei unieruchomiło produkcję aut w Niemczech, Czechach czy Polsce. Przygotowujemy się do wzmożonej produkcji samochodów, która powinna ruszyć już w najbliższych okresach, aktualnie w zakładach motoryzacyjnych pracujemy nad automatyzacją procesów i przygotowujemy się do produkcji komponentów do aut elektrycznych – powiedział Wojciech Kowalczyk, Prezes Zarządu Boryszew S.A.
17 maja bieżącego roku Grupa Boryszew przedstawiła strategię na lata 2022-2026 r., oprócz kierunków dalszego rozwoju w oparciu o perspektywiczne obszary, zostały także przedstawione założenia finansowe na najbliższe lata.