Korzenie Grupy Boryszew sięgają początku XX wieku, dokładnie 1911 r., kiedy to powstało Belgijskie Towarzystwo Sochaczewskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu. Powojenna fabryka zajmowała się produkcją prochu karabinowego. W latach 30. w Boryszewie produktem flagowym stały się cementy dentystyczne marki „Borygo” (ich produkcja trwała aż do lat 50.). Po drugiej wojnie światowej w Spółce powstawały podobne produkty, jednak zamiast prochu zaczęto wytwarzać eter do narkozy, alkohol amylowy i olejki kosmetyczne. Od maja 1996 roku akcje Spółki są notowane na GPW.

W 1999 roku Boryszew, oferujący szeroką gamę produktów z branży chemicznej (m.in. znany płyn chłodniczy Borygo), pozyskał inwestora strategicznego w postaci Pana Romana Karkosika.
Nowy akcjonariusz zapoczątkował dynamiczny rozwój Spółki. Przejęcia przedsiębiorstw produkcyjnych z branży połączone z ich restrukturyzacją, fuzje oraz organiczny wzrost sprzedaży spółek Grupy przyczyniły się do znacznej poprawy wyników, którą docenili inwestorzy poprzez wzrost kursu akcji na GPW.

W 2005 roku Boryszew SA przejęła kontrolę nad notowaną na GPW spółką Impexmetal SA, skupiającą wokół siebie spółki produkcyjne z branży metali kolorowych i handlu łożyskami.

W 2010 roku Spółka przejęła kontrolę nad Grupą Maflow, będącą jednym z największych producentów przewodów do klimatyzacji, wspomagania kierownicy oraz aktywnego zawieszenia dla przemysłu motoryzacyjnego. Od tego roku branża motoryzacyjna staje się istotnym segmentem działalności Grupy.

W 2011 i 2012 roku Spółka kontynuowała realizację strategii rozwoju poprzez przejęcia przedsiębiorstw z branży moto. W lipcu 2011 roku Spółka podpisała umowy przejęcia dwóch niemieckich Grup Kapitałowych (AKT/ICOS – Theysohn), działających w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz w marcu 2012 roku umowę nabycia aktywów niemieckiej Grupy YMOS, wiodącego europejskiego producenta elementów plastikowych, galwanizowanych i chromowanych dla sektora motoryzacyjnego. W kolejnych latach Grupa postawiła na rozwój organiczny. W 2014 roku uruchomiono fabrykę w Rosji (Boryszew Automotive Plastic), w 2016 roku w Meksyku (Maflow) w 2017 roku w Prenzlau (największa polska inwestycja typu greenfield w Niemczech) oraz w 2018 roku w Toruniu (Maflow).

W 2019 roku Grupa Boryszew przejęła Grupę Alchemia, specjalizującą się w wyrobach stalowych.