Dostawcy wyrobów z metali szlachetnych i nieżelaznych cierpią z powodu pandemii.
Metale szlachetne i nierdzewne są używane niemal we wszystkich sektorach gospodarki. Istotną rolę mają też w produkcji sprzętu medycznego, co szczególnie ważne w okresie pandemii — przekonuje Europejskie Stowarzyszenie Metali Nieżelaznych Eurometaux. Profile aluminiowe np. są wykorzystywane do budowy szpitali polowych, maszyn oddechowych itp. Folia aluminiowa służy do pakowania leków i innych produktów farmaceutycznych. Pręty miedziane mają zastosowanie w wentylatorach i innych urządzeniach elektromedycznych, a cynku używa się do wytwarzania defibrylatorów, urządzeń do sztucznego oddychania, jednostek jonizacyjnych czy oczyszczaczy powietrza. Lista zastosowań metali jest znacznie dłuższa.
Problem w tym, że ich dostawcy w Europie dotkliwie odczuli skutki pandemii, dlatego liczą na wsparcie. „Niektóre firmy produkujące metale oczekują zmniejszenia popytu o ponad 50 proc. w nadchodzących tygodniach, co miałoby szkodliwy wpływ na cały sektor” – napisali w liście otwartym przedstawiciele stowarzyszenia Eurometaux o sytuacji w branży. Postulują konieczność udrożnienia zachwianych z powodu pandemii łancuchów dostaw oraz apelują o pomoc w utrzymaniu miejsc pracy itp.
Limity finansowe
W Polsce znaczna część produktów z metali nieżelaznych trafia na rynki budowlany i motoryzacyjny. Krajowe podmioty także chętnie skorzystałyby ze wsparcia i państwa, i instytucji finansowych.
– Wyzwaniem dla spółek Segmentu Metali w Grupie Boryszew jest ograniczenie limitów ubezpieczeniowych dla transakcji sprzedaży. Kluczowe jest także utrzymanie limitów bankowych na poziomie sprzed pandemii, z jednoczesnym zabezpieczeniem ich wysokości na co najmniej 12 kolejnych miesięcy – uważa Piotr Lisiecki, Prezes Grupy Boryszew.